Festyn Dożynkowy 2016 odbył się w niedzielę 21 sierpnia w Starej Błotnicy. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej dziękczynnej za zebrane plony z poświęceniem wieńców dożynkowych w Sanktuarium  Matki Bożej Pocieszenia. Mszę Świętą celebrował Ks. prałat Jan Andrzejewski. Korowód prowadzony przez Gminną Orkiestrę Dętą oraz Starostów dożynek przeszedł na przygotowany plac obok Urzędu Gminy. Uczestniczyli w nim przedstawiciele dwudziestu sołectw z terenu gminy, którzy nieśli wieńce dożynkowe. Za nimi szły Poczty Sztandarowe jednostek OSP i Szkoły Podstawowej w Starej Błotnicy. Następnie przedstawiciele kościoła, władz państwowych i samorządowych oraz rolnicy i mieszkańcy z naszej gminy jak i spoza niej.

Oficjalne otwarcie dożynek rozpoczęło się odśpiewaniem Hymnu Państwowego i przekazaniem chleba dożynkowego wypieczonego w piekarni EXPUCH Teodozji i Marka Jaworskich. Starostami dożynek byli Krystyna Sobień ze Starego Kobylnika i Sylwester Żarłok z Pierzchni. Chleb dożynkowy przyjął  Wójt Gminy Marcin Kozdrach, dziękując rolnikom za zbiory i ich ciężką pracę. Po czym nastąpiło symboliczne połamanie się chlebem ze wszystkimi uczestnikami obrzędu dożynkowego. Przybyłych gości przywitał Przewodniczący Rady Gminy Roman Popowicz. Życzenia i podziękowania do obecnych na uroczystości skierowali: Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, Posłowie- Anna Kwiecień, Dariusz Bąk, Andrzej Kosztowniak oraz Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz. Po przemówieniach odbyło się rozstrzygnięcie gminnego konkursu o tytuł „Mistrza Ortografii” przygotowanego przez Radnych Powiatu Białobrzeskiego Krystynę Sobień i Sylwestra Korgula. Zwycięzcami tego konkursu byli: Michał Nurek, Sylwia Fijołek i Anna Ofiara. Dla nich nagrodą jest wyjazd do Brukseli ufundowany przez Zbigniewa Kuźmiuka -Posła do Parlamentu Europejskiego. W kategorii do 18 lat zwyciężyła Dominika Gumowska, która otrzymała pióro wieczne.                Kolejnym punktem dożynek było wręczenie słodkich upominków dla osób zaangażowanych w wicie wieńców. Słowa podziękowania skierowała do nich Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Urszula Kucharczyk.

Po części oficjalnej odbyły się prezentacje artystów z naszej gminy. Jako pierwsza Gminna Orkiestra Dęta  zaprezentowała musztrę oraz koncert. Po niej wystąpiły zespoły ludowe: „Błotniczanki”, Krzysztofa Rokicińskiego oraz Józefa Żurowskiego. Organizatorzy pamiętali również o najmłodszych, dla nich wystąpił Grzegorz Klat z programem cyrkowym – „Lekcja iluzji”. Uczestnicy festynu mieli okazję wysłuchania koncertu Kasi Natora, mieszkanki naszej gminy. Również mieszkająca w Starej Błotnicy wokalistka Urszula Gruszka zaprezentowała się z zespołem FIVE. Wieczorem odbyły się długo oczekiwane koncerty gwiazd  MEJK i DEFIS, które zgromadziły przed sceną wielkie rzesze wspaniale bawiących się fanów. Po tych występach widzowie mogli obejrzeć bardzo efektowny pokaz fajerwerków, które były współfinansowane przez nasze rodzime firmy: Hurtownie Ogrodniczą Teresy i Włodzimierza Boczek oraz ARMED Małgorzaty i Stefana Gruszka. Po pokazie na scenie ponownie pojawił się zespół FIVE, który grał do tańca zgromadzonej publiczności.

Tak jak w zeszłym roku, w tym również stowarzyszenia z terenu gminy wraz z pracownikami GOPS, UG i GBP prowadziły akcję charytatywną. Tym razem na operację serduszka Kuby Kępki. Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za pomoc.

Wśród imprez towarzyszących było wesołe miasteczko, które oferowało zabawki dla dzieci, ale również dla dorosłych. Wszyscy mogli poczęstować się pyszną grochówką, którą przygotowali i sponsorowali Janina i Stanisław Dębscy „Bar u Stacha”. Można było pocieszyć oczy, oglądając wystawę przepięknych gołębi i ptactwa ozdobnego, hodowanego przez mieszkańców naszej gminy. Stoiska wystawiennicze prezentowane były przez:

·         Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu z wystawą płodów rolnych z terenu Gminy Stara Błotnica. Stoisko było przygotowane przez p. Bernarda Cieślaka.

·         Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział w Białobrzegach. Oprócz stoiska przygotowany był  konkurs z nagrodami, dotyczący bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych.

·         Lokalną Grupę Działania „ZAPILICZE”  w Białobrzegach.

·         Gminną Bibliotekę Publiczną w Starej Błotnicy.

·         Lasy Państwowe. Nadleśnictwo Dobieszyn.

·         Firmę DOSSCHE – promującej pasze dla zwierząt.

·         SP ZOZ -Punkt sanitarny.

Licznie zgromadzona publiczność bawiła się doskonale, mimo że chwilami aura nie sprzyjała. Mamy nadzieję, że wszyscy znaleźli coś dla siebie. ZAPRASZAMY ZA ROK

Wróć